Jedny z tisíce. Hledáme ty pravé boty na běhání

Jsou jich stovky a regály sportovních obchodů zaplňují stále nové a nové kolekce. Ty jsou vždy o něco lepší, barevnější a vždy také v něčem trochu jiné. Ano, řeč je o běžeckých botách. Jak ale z tak obřího výběru zvolit ty ideální? Než se vydáte na nákupy, je zde pár důležitých  bodů, které byste měli vzít v potaz.

Tak třeba, věděli jste, že běžecké boty by měly být aspoň o číslo větší? Předejdete tak puchýřům a otlačeninám a dámy pak v druhé řadě i zničené pedikúře. Nemusíte se bát, že vám bota bude na noze lítat, dostatečné utažení tkaniček to jistí. Dalším důležitým bodem je cena – rozhodně na svých budoucích botách nešetřete. Obzvlášť ne, pokud jste začátečníci. Boty vám přeci jenom nějaký ten čas vydrží a určitě se vyplatí do nich investovat.

Koupí nekvalitní boty si totiž často přivodíme různá zranění. Bota, která není k běhu určená, nebo nám prostě jen nesedí, má často za následek bolest kotníků či pálení chodidel. Také pozor na opotřebované boty. Zlaté pravidlo zní, že bychom si měli kupovat nové každých 500 km. Proč? Podrážka a polstrování boty se prostě časem opotřebuje. Také se vyplatí mít jedny outdoorové a jedny indoorové boty. Běhání na páse přeci jenom není to samé co v lese a liší se tak i struktura boty.

Obuvnická alchymie

Pro začátečníky je důležité vyhnout se botám v sekci “závodní” nebo “tempová”. Naopak je dobré zvolit boty pro delší vzdálenosti s označením “objemová obuv”. Podle Michala Hrabce z Running2.cz je důležité vybírat boty na základě klenby chodidla. Od té se totiž odvíjí způsob našeho došlapu. Došlap se dělí do kategorií plochá noha, normální klenba a zvýšené klenba. Že to zní moc složitě? Možná, ale žádný strach, v každé specializované prodejně vám mohou došlap změřit a podle toho vám pomohou obuv vybrat.

Boty se od sebe dělí hlavně podeševem, podrážkou, mezipodeševem, který se stará o tlumení dopadu a vrškem boty. Všechny tyto detaily určují, na jakém povrchu budeme primárně obuv využívat. Jiné složení mají boty na silnici a jiné do přírody. Také existuje obuv vhodná pro kombinaci obou povrchů. Takže je také potřeba si uvědomit, jaký terén pro běžecké výkony budeme využívat nejčastěji. Já třeba vřele doporučuji klasické Air Max s povrchem ze syntetického materiálu. Jsou prodyšné, lehké na noze a zatím mě nikdy nezklamaly. Jejich pětistovka už se ale blíží!